ÜNİVERSİTELİLERİN BULUŞMA ADRESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ÜNİVERSİTELİLERİN BULUŞMA ADRESİ

ÜNİVERSİTE VE ÜNİVERSİTE ADAYLARININ BULUŞMA ADRESİ UNİBUL

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

TEV BURSU OLANAĞI

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Rep Gücü : 1014
Rep Puanı : 0

TEV  BURSU  OLANAĞI  Empty
MesajKonu: TEV BURSU OLANAĞI    TEV  BURSU  OLANAĞI  EmptyCuma Ağus. 24, 2012 8:36 am

EV, yurt içinde ****** İlke ve Devrimlerine bağlı, başarılı fakat maddi desteğe ihtiyacı olan teknik ve endüstri meslek lisesi, meslek yüksek okulu, yüksek okul, üniversite, yüksek lisans (master) ve doktora öğrencilerine burs vermektedir.

TEV

TEV

Bursiyerler, kendi öğretim kurumlarının oluşturduğu, TEV’den de bir temsilcinin katıldığı burs komisyonları aracılığı ile seçilmektedir.
Kuruluş yılında TEV burslarından 119 öğrenci yararlanmışken, bu sayı bugün 192.000′e ulaşmıştır. Burslardan yararlanmak isteyen öğrencilerin 1-31 Ekim tarihleri arasında TEV web sitesinden form doldurması, çıktısını istenilen belgelerle birlikte öğretim kurumuna teslim etmesi gerekmektedir.
Öğretim kurumlarınca seçilenlerin yanı sıra, her yıl engelli ve yetiştirme yurdunda barınarak yüksek öğrenim görmeye hak kazanan öğrenciler ile doğal afetlerden zarar gören ailelerin öğrenim gören çocuklarına da burs tahsis edilmektedir.
Türk Eğitim Vakfı, 1999 Marmara depreminde 4041, 2002 Afyon depreminde 1000 ve 2003 Bingöl depremi nedeniyle de 100 depremzede öğrenciye burs vermiştir. Son olarak 23 Ekim 2011 tarihinde Van’da meydana gelen deprem nedeniyle 250 depremzede öğrenciye burs tahsis edilmiştir. Başarılı olanların bursu TEV Burs Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde öğrenimleri boyunca devam ettirilecektir.
Her yıl öğretim kurumlarından alınan bilgilere göre, başarılı olduğu görülen öğrencilerin bursu öğrenimi sonuna kadar devam ettirilir. Başarısız olanlarla, başka bir kurumdan burs aldığı tespit edilenlerin ve TEV burs kriterlerine uygun olmadığı tespit edilenlerin bursu kesilir.
TEV burs vermenin yanı sıra başarıyı teşvik etmek amacıyla, öğrenimini Yurt İçi Burs ve Ödül Yönetmeliğinde belirtilen başarı seviyelerinde tamamlayan bursiyerlerine “Üstün Başarı Ödülleri” vermektedir.

Burslar Ekim-Haziran arasında 9 ay ödenmektedir, artışlar her yıl Ekim ayında yapılmaktadır.

Aylık Burs Ödemeleri 2012-2013 öğretim yılı
(Ekim-Haziran)
Meslek Lisesi 140.-TL
Üniversite 370.-TL
Master 650.-TL
Doktora 950.-TL

TEV’in yurt içi bursları karşılıksızdır ancak genel ilke olarak TEV’den burs alanlar, TEV’ce kendisine yapılan ödemeler tutarını öğrenimlerini tamamlayıp iş hayatına atıldıktan sonra geri ödemeyi veya en az kendisi gibi bir başka öğrencinin yetişmesi için TEV aracılığı ile burs vermeyi ya da başkasının TEV’e bağış yapmasını sağlamayı yükümlenir. Bu bir vicdani yükümlülüktür. Bursludan vicdani yükümlülüğünü kabul ettiğine dair belge alınır.

SOSYAL FAALİYETLER: TEV bursiyerlerine parasal destek sağlamanın yanı sıra, sosyal yönden de gelişmelerini sağlamak için faaliyetlerde bulunmaktadır. Bursiyerlere bu amaçla;

Ücretsiz İngilizce kursu sağlamakta, (*)
Staj yerleri temin etmekte,
Dizi toplantılar yaparak, bursiyerlere rehberlik ve danışmanlık hizmeti vermekte,
Teknik geziler düzenlemekte,
Moral ve kültür gezileri düzenlemekte,
Ücretsiz sinema, tiyatro, konser ve fuar davetiyesi sağlamakta,
Ağaç dikme kampanyaları düzenlenmektedir.

(*) Türk Eğitim Vakfı yüksek öğrenim bursiyerleri, öğretim dönemi içerisinde, Osmanbey-İstanbul’daki Türk Amerikan Üniversiteliler Derneği’nin İngilizce kursundan ücretsiz faydalanabilmektedirler. Devam mecburiyeti olan kursa katılmak isteyen bursiyerlerin, TEV Genel Müdürlüğü, Eğitim Servisi ile temasa geçmeleri gerekmektedir.

Üstün Başarı Bursları

Türk Eğitim Vakfı (TEV) 40. kuruluş yılında; maddi desteğe ihtiyacı olan başarılı öğrencilere verilmekte olan İhtiyaç Bursunun yanı sıra, Türkiye’de ilk defa geleceğin liderlerinin desteklenmesi amacıyla Üstün Başarı Bursları vermeye başlamıştır. Halen 179 öğrenci TEV’den Üstün Başarı Bursu almaktadır. Üstün Başarı Bursuna, LYS’de MF1, MF2, MF3, MF4, TM1, TM2, TM3, TS1, TS2 puan türlerine göre ilk 2000’e giren öğrenciler ile 2. sınıfa geçen, gerekli şartları sağlayan ve değişim için liderlik yapabileceğine inanan öğrenciler başvuru yapabilmektedir. (Temel Bilimler alanında öğrenim görecek öğrencilerden ilk 3000′e girenlerin müracaatı kabul edilecektir.) TEV Üstün Başarı Burslarından yararlanmak isteyen, kendisinde liderlik vasıfları taşıdığına inanan adayların 20 Ağustos-20 Eylül tarihleri arasında TEV’in web adresinden form doldurması, çıktısını alıp, istenilen belgelerle birlikte dosyasını en geç 23 Eylül tarihine kadar TEV’e ulaştırması gerekmektedir. Bu bursa hak kazanan öğrencilerin her birine 2012-2013 öğretim yılında (9 ay süresince) toplam 9.500 TL burs ödemesi yapılacaktır. TEV Üstün Başarı Bursu için başvuru yapan öğrenciler öncelikle ön elemeye tabi tutulmakta, ön elemeyi geçen adaylar ESSAY (Kompozisyon) yazımı için sınav merkezlerine davet edilmektedirler. Kompozisyon sınavını geçen adaylar ise, liderlik vasıfları değerlendirilmek üzere çeşitli üniversitelerden öğretim üyelerinin oluşturduğu komisyon tarafından mülakata alınmaktadırlar. Sanat alanındaki adaylar ise yine konusunda uzman öğretim üyeleri huzurunda yapılan dinleti programı ile seçilmektedirler.
https://unibul.yetkin-forum.com

TEV BURSU OLANAĞI
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Elgin Kan Vakıf Bursu Olanağı
» TAREKSAV’ın bursu BAŞLIYOR
» Samsung Kore Gazileri Eğitim Bursu” için 2012-2013 eğitim dönemi başvuruları
» TDK BURS OLANAĞI
» Galatasaray Eğitim Vakfı BURS OLANAĞI